Jak si vybrat správné funkční prádlo?

Jak si vybrat správné funkční prádlo?

 • Vybírejte vždy podle toho, jak náročný pohyb budete vykonávat a v jakých teplotních podmínkách. U každého druhu funkčního prádla je uvedeno, v jakém období je jeho použití optimální. Vy zohledněte, jaký jste typ. Zda jste potivější a je Vám většinou horko a nebo je Vám spíše chladno, i když jste relativně dost oblečeni. Pak teprve vyberte funkční triko. V nabídce máme prádlo od letních variant, chladivé, střední (light), až po profi coolmaxové prádlo. Nejvíce Vás zahřeje funkční triko a spodky z vlny Merino.
Jak vrstvit oblečení?

Jak vrstvit oblečení?

Pro správnou funkci je potřeba kompletní vybavení.

 • První vrstva přiléhající přímo na lidské tělo zajišťuje odvod vyprodukovaného potu z povrchu těla a nedovoluje tak vzniku nepříjemných pocitů vlivem jeho ochlazení a nahromadění. Toto „funkční prádlo“ musí být příjemné na omak, aby nositeli umocňovalo příjemné pocity z aktivity, co nejlépe obepínalo postavu a ideálně tak zajišťovalo odvod potu a zabraňovalo jeho stékání po těle, a bylo tak základem termoregulace při zátěži.
 • Druhá vrstva má zásadní úkoly v podobě předání potu od první vrstvy směrem k odpaření a tepelné izolaci těla. Jedná se o dva typy materiálů:
 1. 1. Materiály 100% syntetické na bázi polyesterového základu bez příměsi bavlny, zajištující transport kapaliny směrem od těla a zabraňují jeho nasáknutí.
 2. 2. Materiály přírodní – vlněné, jejich princip funkčnosti je odlišný. Vlhkost nasáknou a dále již nepředávají při zachování pocitu sucha. Tloušťku a typ lze volit s ohledem na subjektivní pocit vnímání chladu každého jedince.

Vždy je výhodné vrstvit, dvě trička zahřejí lépe než jedno silnější.

 • Třetí vrstva splňuje ochranu proti dešti a větru a má schopnost předat nahromaděnou vodní páru dále, tedy zajišťuje její konečné odpaření.
Co znamená údaj vodní sloupec a kdy nám bunda či stan nepromokne?

Co znamená údaj vodní sloupec a kdy nám bunda či stan nepromokne?

 • Vodní sloupec znamená informaci o schopnosti materiálu odolávat tlaku vody. Hodnota vodního sloupce se většinou udává v milimetrech a čím je číslo vyšší, tím je materiál odolnější.  
 • Standard na odolnost proti vodě je kolem 2 000mm, ale samozřejmě čim vyšší číslo, tím lepší nepromokavost. U oblečení bychom nepromokavé věci měli vybírat takové, jejichž odolnost proti vodě odpovídá přibližně 10 000 – 20 000 mm vodního sloupce.
Jak je to s prodyšností u oblečení?

Jak je to s prodyšností u oblečení?

 • Kvalitní materiály splňují vysoké požadavky na paropropustnost i při vysoké voděodolnosti. Nejlepší membránové materiály při hodnotách 20 000 mm vodního sloupce dosahují hodnot 20 000 g/m2/24hod i více. To ale neznamená, že materiál vždy dokáže převést veškerou vlhkost do vnějšího prostředí.

Velké množství par nestihne odvést zatím žádný materiál (membránový nebo zátěrový), pokud má být nepromokavý.

 • Musíme se smířit s tím, že všechno limitují fyzikální zákony. Pokud je vlhkost uvnitř i venku stejná, tak k žádnému odvodu vlhkosti nedojde a nepomůže tomu ani ten sebelepší materiál. Totéž je spojování pocení a prodyšností. Prodyšný materiál umožní vyprodukované vlhkosti lépe odejít mimo oblečení, ale samotnou produkci potu tělem neomezí. Prodyšnosti napomáhá výrazně odvětrávání, proto se bundy vyrábějí s větracími otvory v podpaží. Můžeme odvětrávat i otevřením hlavního zipu, což v případě dvojité légy s odtokovým kanálkem lze i za deště, povolením manžet, otevřením horních kapes, které jsou pro tento případ vyrobeny z perforované látky.
Jak si správně vybrat bundu?

Jak si správně vybrat bundu?

 • Bunda by měla být dostatečně velká, tak, aby se pod ní pohodlně vešly další vrstvy.
 • Anatomicky tvarované střihy musí přesně sednout na vaši postavu a bunda by neměla omezovat pohyb.
 • Rukávy bundy by ani při vzpažení neměly být kratší než k zápěstí a jejich konce by měly být stahovací.
Jak si správně vybrat kalhoty?

Jak si správně vybrat kalhoty?

 • Kalhoty by měly pohodlně padnout a střih by měl dovolit volný pohyb bez pocitu jakéhokoli pnutí.       
 • Délka nohavic u outdoorových kalhot by se měla pohybovat pod horním okrajem bot.       
 • Délka lyžařských kalhot může být kratší v porovnání s kalhotami outdoorovými.
Dotaz pro dokumentaci

Vše v pořádku

Zadejte dotaz
Zrušit